Млада: «Українська музика гідна поваги!» – Журнал «Українська музика» 2012

Цього року зимовий Київ зачарував не тільки морозами, які зробили повітря прозоріше і небо вище, а й фантастичною музикою у виконанні співачки Млади та її друзів-музикантів (Олександра Павлова, Олександра Ємця та Сергія Табунщика). Акустичний концерт мав назву «Вибрана музика» і в черговий раз продемонстрував той напрямок, в якому працює співачка – синтез народних мотивів з сучасними акустичними можливостями. Власне, саме по собі спілкування з Младой та її однодумцями та колегами – це справжній урок з етнографії та фольклористики, поданий оригінально, неформально і сучасно …

Знайомство
«Я охоче співаю народні пісні, при цьому намагаюся їх озвучити інакше, ніж наші бабусі. Я додаю джазового драйву або мелодику поп-музики, лаунжу або латиноамериканську ритміку. Головне – щоб пісня продовжувала жити вже не в тій історичній епосі, коли вона була створена, а сьогодні, за інших культурних, мистецьких, соціальних обставин », – пояснює співачка.
До речі, її сценічне ім’я – Млада – є символом вічної молодості народного мелосу, уособленням музичної весни, яка може тривати вічно. Як згадує Сергій Табунщик, «ідея з ім’ям Млада з’явилася під час роботи співачки над українською народною піснею” Сидить Млада за столичком “2005 року. Це тепер музична візитка Млади … Вона привертає увагу, тому що по-новому відкриває фольклор, виконує народну пісню з надзвичайною делікатністю, повагою, інтелігентністю ».
Музикознавець Олександр Євтушенко розповідає: «Дебютний альбом Млади має назву” Ой весна, весна “. У ньому представлено оригінальне бачення української народної музики та пісні. Мені було дуже приємно дізнатися, що Младин “первісток” потрапив в ротацію на радіо в Канаді, США, Великобританії, Бельгії та інших країнах. Наприклад, британці та канадці назвали твори у виконанні Млади першим серйозним українським проектом у цьому напрямку! »
Самій Младі досі не вдалося визначити жанр, в якому вона співає. На її думку, краще визначення – це ethno-fantasy music (етнічна фантастична музика).
«Мелодії, що співає Млада – це знову відкрита українська народна музика, яка зараз грає новими відтінками й ароматами. Вона виконана з надзвичайним теплом і майстерністю “. – Зауважив Юрек Крук, генеральний директор «Alltech-Україна» в спілкуванні з музикознавцями в Києві. Адже саме компанія «Alltech» у 2006 році зробила ексклюзивне видання альбому Млади «Ой весна, весна» для колег компанії в усьому світі як подарунок з України.
Творчість Млади не залишилася непоміченою і в Україні: вона – володарка першої премії фестивалю «Червона рута-2009», учасниця і лауреат кількох міжнародних музичних фестивалів, таких як «Черкаські джазові дні» (2012), «Флюгери Львова» (2011), « Джаз-Коло »(2009-2007 р),« Країна мрій »(2008 р),« Джазперфест »(2008 р) та інших музичних конкурсів. Відомий музикознавець, один з провідних фахівців джазу Олексій Коган визнає: «Я б назвав вихід диска« Ой весна, весна »музичної сенсацією. Младу відрізняє дбайливе поводження з народною музикою, її голос звучить архаїчно і сучасно. У той же час мені подобається той факт, що до народних першоджерел співачка ставиться неформально, а це викликає оптимізм у справі розвитку української “нормальної” музики, яка, на жаль, для звичних до попси радіостанцій залишається “неформатом” ».

Народна музика – душа і дух народу
На моє запитання, де Млада знаходить таку кількість оригінальних, невідомих для більшості її колег пісень, співачка відповідає: «Подорожую України, заїжджаю в села, спілкуюся з людьми і від них чую прекрасні пісні! А дехто історію тієї чи іншої пісні мені переказує.
Оригінальний відеокліп був знятий на пісню «Сидить Млада за столичком», але чи не найцікавіше – спостерігати на концертах співачки за публікою. Хтось знімає її виступ на відеокамеру, а хтось завмирає, заворожено вслухається в пісню, інші ж, зачаровані звуком Младиного голосу і ритмом пісні, намагаються підспівувати.
«Я люблю своїх слухачів, і мені неприємно, що через зміни в чинному законодавстві, по-перше, може менше звучати української пісні та музики на радіо і, по-друге, гастрольні збори, які ростуть, тягарем ляжуть на плечі виконавця. Мені здається, такі кроки звужують поле, в якому звучить українська музика, народна пісня », – говорить Млада. На її думку, в сучасному глобалізованому світі музикант чи співак, який виконує фольклор, – це вчений, який доносить до сучасного слухача (через пісню і музику) інформацію про історію та традиції народу України.
«Знаєте, український мелос – фантастичний, різноплановий, різноманітний! Я люблю і обрядові, і застільні, і танцювальні пісні, але перевагу віддаю глибоким творам, пов’язаним з філософією людського життя і усвідомленням народного духу. Як не дивно, саме таку пісню слухачі люблять і розуміють більше, тому що вона торкається і їхньої душі », – пояснює Млада. А її побратим і продюсер Сергій Табунщик додає: «Ми маємо намір створювати музику, яка буде зрозуміла не тільки підготовленим музикантам, а й простим слухачам, і для нас важливо не перетворити народний мелос у другосортну попсу …»
На сьогодні про попсу у виконанні Млади мова не йде – її спів відповідає глибині магічного світу української народної інтонації і завдяки майстерній обробці є зрозумілим навіть для тих, хто українською мовою не володіє. А значить, попереду у співачки – нові міжнародні фестивалі, ротації на вітчизняних та іноземних радіостанціях і виступи по всьому світу.

Богдана Костюк.

No Comments

Leave a Reply